Kitörölve - könyvajánló

Ismét egy szépirodalmi könyvet hoztam nektek - ami azt illeti, lassan be kellene iktatnom egy-egy más témájú olvasmányt is :) Viszont ez a könyv mindenképpen megérdemel egy bejegyzést.


Zala, ​egyedülálló kismamaként, egészséges gyermeknek ad életet egy ljubljanai kórházban. Minden jól megy, csak egy aprócska probléma jelentkezik a számítógépes rendszerben: nincs meg a nő fájlja. Szoftverhiba, valószínűleg semmi komoly.

Néhány napon belül azonban a bürokrácia groteszk útvesztőjében találja magát, ami azt állítja: nincs társadalombiztosítása, állandó lakcíme, a személyi igazolványa érvénytelen. Hivatalosan sem ő, sem újszülöttje nem létezik. Tehát a gyermeke árva, az árvákat pedig örökbe adják.

Zala minden követ megmozgat, hogy megoldást találjon ebben az egyre reménytelenebb helyzetben, miközben feltárulnak az ekkori szlovén társadalmi rendszer embertelen anomáliái.

A kafkai hangulatú regény annak a 25 671 állampolgárnak állít emléket, akiket 1992. február 26-án a Szlovén Köztársaság Belügyminisztériuma kitörölt a nyilvántartásból. Olyan embereket, akik Szlovénián kívül születtek a volt Jugoszlávia tagállamaiban, ám egész életükben itt éltek. Többségük azóta sem tudta visszanyerni jogi státuszát.

A könyvből 2018-ban nagy sikerű film is készült a szerző rendezésében.


A borító:

Bár az én ízlésemmel nem találkozik (azon kevés nők közé tartozok, akiket nem lehet megvenni egy babával), de kétségkívül ütős lett. Mert gyakorlatilag pontosan ez történt: a nőt kiradírozták.


A történet:

Bár létezik ez a történettípus a sci-fiben is, ahol valakit eltüntetnek az egyébként feddhetetlen rendszerből, aki aztán csak veszélyes kalandokon keresztül menekül, a valóság ennél sokkal kiábrándítóbb. Ez a könyv valóban megtörtént eseményeket dolgoz fel - még ha nem is egy konkrét eseményt, hanem annak hatásait egy főszereplőre levetítve. A történtek így hátborzongatóan közelivé válnak. Nagyon-nagyon emberi történet, ahol a bürökrácia és annak kiszolgálói a főgonoszok - de vajon gonosz-e egy orvos, egy hivatalnok csak azért, mert betartja a szabályokat? 


A szereplők:

Bár megtörtént eseményekről, de nyilvánvalóan kitalált karakterekről olvashatunk. Erről azonban könnyű megfeledkezni, mert a karakterek nagyon részletesen kidolgozottak, nagyon embereiek és mindennapiak, olyan, mintha Zala itt lakhatna a szomszédunkban - elvégre földrajzilag sem vagyunk túl messze egymástól -, a családja nagyon emberi család, emberi tulajdonságokkal és emberi kicsinyességekkel megáldva.


A stílus:

Nagyon jól olvasható, gördülékeny, és magával ragadó. Nem lehet nem együtt érezni Zalával. Viszont az egyszer biztos, hogy lelkileg a mélybe taszít.


Csak érzelmileg kiegyensúlyozott embereknek ajánlom.


A recenziós példányt köszönöm a Metropolis Mediának.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Csuka-átok - könyvajánló

A valószerűtlenség elmélete - könyvajánló

Tokióban ébredek - kritika